کلاسیفایر یا جداکننده شن و دانه در واحدهای تصفیه آب و در ورودی واحد نصب می شود تا شن و ذرات سنگین را از مواد آلی و آب جدا کند. جداسازی شن و دانه در واحد های تصفیه پساب به وسیلهکلاسیفایراز مراحل مهم و مومات تصفیه می باشد .
مبانی کلاسیفایر یا جداکننده شن و دانه

استفاده از کلاسیفایر در واحدهای تصفیه فاضلاب:

فرایند حذف شن و دانه در ابتدای واحدهای تصفیه آب به هدف کمک به کاهش سایش و استهلاک پمپ های بالادست و تجهیزات مکانیکی باید انجام شود. شن و دانه ها همچنین می توانند باعث انسداد لوله ها شوند و با ایجاد ته نشینی های نامطلوب در سایر حوضچه های تصفیه پساب، حجم موثر آن ها را کاهش دهد.

کلاسیفایر شن و دانه معمولا از یک قیف ته نشینی که در بالای یک اسکروی شیبدار قرار دارد، تشکیل شده است. به طور معمول کلاسیفایر از محفظه ای از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می شود و دارای مقاومت سایشی بالا در برابر سایش های اسکرو (به دلیل کاربری سایشی) است .

اصول عملکرد کلاسیفایر:

در همه ی انواع کلسیفایرها، دوغابی از دانه ها از طریق یک پمپ ایرلیفت و یا پمپ دانه وارد می شود. غلظت این دوغاب معمولا 1 تا 3 درصد مواد جامد است. قیف یا هاپر در کلاسیفایرهای سنتی برای زمان ماند کمتری طراحی شده است تا در این زمان مواد سنگین تر ته نشین شوند. اما در این زمان کوتاه، مواد آلی سبکتر فرصت ته نشینی پیدا نخواهند کرد و از طریق سرریز از هاپر خارج شده و به فرایند تصفیه بازگردانده می شود. همان طور که دوغاب شن و دانه ها از طریق گردش با دور بسیار پایین اسکرو، به سمت بالای سطح شیب دار حمل می شوند و سطح آب در کلاسیفایر را رد می کنند، زمان لازم برای خارج شدن آب از دوغاب دانه ها و برگشت به سمت هاپر فراهم میشود. اسکرو نیز دانه ها را به خارج از سیستم منتقل کرده و معمولا به درون یک مخزن دفع تخلیه می کند.

چگونگی تعیین سایز یک کلاسیفایر:

کلاسیفایر شن و دانه می توانند با قطرهای متغیر در محدوده 12 تا 24 اینچ ساخته شوند (12 اینچ معمول ترین اندازه است). کلاسیفایرها با استفاده از جریان هیدرولیکی گالن در دقیقه (GPM) و انتقال مواد جامد برای اسکرو اندازه گیری می شوند. جریان ورودی به کلاسیفایر، سایز قیف و نیاز یا عدم نیاز به یک هیدروسیکلون را تعیین می کند.

همیشه باید توجه داشته باشید که از دستگاه با نوع مناسب با عملکرد سیستم تصفیه استفاده شود تا بتواند نیازهای تصفیه خانه را برآورده کند. کلاسیفایر نقش مهمی در کاهش هزینه های نگهداری از سیستم تصفیه خانه را برعهده دارد و کیفیت آب خروجی و زمان مراحل تصفیه را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای طراحی و اجرای انواع سیستم های تصفیه فاضلاب می توانید با ما در اسپیناس تماس بگیرید تا تجهیزاتی با اامات مورد نیاز شما را ارائه دهیم تا بهترین کارایی را داشته باشند.

درباره راکتور ناپیوسته پیشرفته ASBR بیشتر بدانید

به وبلاگ خود خوش امدید

آشنایی با انواع آشغالگیر و کاربردهای آن

دانه ,تصفیه ,کلاسیفایر ,شن ,ها ,های ,شن و ,و دانه ,دانه ها ,می شود ,های تصفیه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
khanehelalmohamadhosein sabastore bridgeeory formmalin5 madaram1 malaysiaatour panjarehci zibadarabi heschat